Spotkanie autorskie z Zofią Stanecką

W czwartek 4 kwietnia 2019 r. uczniowie kl. I b i III a szkoły podstawowej uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Zofią Stanecką, które odbyło się w Filii nr 3 Biblioteki Miejskiej w Słupsku.


               Dzięki temu mieliśmy okazję poznać polską pisarkę, autorkę świetnych książek dla dzieci. Jej „Basia”, seria traktująca o rozmaitych perypetiach uroczej, kilkuletniej bohaterki stała się prawdziwym przebojem. Cała seria książek o rezolutnej Basi zdobyła w roku 2009 tytuł „Najlepsze dla dziecka” w plebiscycie czytelników miesięcznika „Dziecko”. Dwie spośród jej książek zostały wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie: „Świat według dziadka” i „Domino i Muki. Po drugiej stronie czasu”. W 2015 r. książka „Basia i wyprawa do lasu” zdobyła nagrodę jury w kategorii najlepsza książka dla dzieci w konkursie „Najlepsza książka na lato”.

                Autorka rozpoczęła spotkanie od dyskusji na temat pracy pisarza, inspiracji oraz samego aktu twórczego. Zabawnie opisała „domowe biuro” rysując po prostu kanapę pełną poduszek. Wiele emocji wywołało tworzenie ciągu dalszego przygód poznanych bohaterów, a także porównanie głowy do garnka zupy. Wszelkie pomysły, inspiracje, bodźce zewnętrzne, uczucia i emocje zostały sprytnie zestawione ze składnikami niezbędnymi do przygotowania smacznej potrawy. Uczniowie zrozumieli, że praca pisarza wymaga dużo uwagi i koncentracji, skupienia i obserwacji drugiego człowieka. Pisarz „chłonie” życie wszystkimi zmysłami, by następnie stworzyć niesamowitą historię, która uczy i bawi, wzrusza i dodaje otuchy.

Następnie przyszedł czas na autografy, dedykacje książkowe i indywidualne rozmowy z pisarką. Dziękujemy autorce za ciekawą opowieść i wiele inspiracji.