• baner_2021.jpg

Dzień Liczby PI

Na świecie Dzień Liczby Pi obchodzony jest 14 marca. Liczba π (Pi) to stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Zwykle zapamiętuje się Pi jako 3,14. Jednak liczba π (Pi) ma nieskończenie wiele miejsc po przecinku. Liczba Pi jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych i nie da się jej przedstawić ani pod postacią skończonej liczby, ani jako wynik dzielenia dwóch liczb. Data 14 marca nie została wybrana przypadkowo, a wprost przeciwnie z powodu skojarzeń z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby Pi. Data „14 marca” zapisywana jest w USA, jako „3.14”.

Z okazji Dnia Liczby Pi ogłaszam konkurs dla uczniów klas VI-VIII naszej szkoły. Konkurs zostanie przeprowadzony w dwóch kategoriach:

1) praca plastyczna na PI - PLAKAT (minimalny format A3, technika pracy dowolna)

2) praca literacka, np. wierszyk, rymowanka, czyli tzw. “pi-emat” (poszczególne wyrazy powinny składać się z takiej ilości liter, która odpowiada kolejnym cyfrom w rozwinięciu dziesiętnym liczby π)

Prace przesyłamy do 14 marca na mój czat na TEAMSIE. W przypadku pracy literackiej piszemy ją w wordzie i przesyłamy plik, natomiast w przypadku plakatu wykonujemy i przesyłamy 5 zdjęć (jedno obejmujące całą pracę i cztery zbliżenia pracy).

Zapraszam do udziału w konkursie.

Marta Jarosiewicz